London School of Economics and Political Sciences

London School of Economics and Political Sciences, 18 akademi bölümü,30 araştırma merkezi ve enstitüler Sosyal Bilimler alanında temel eğitimlerini yürütürken bununla birlikte Matematik, İstatistik, Tarih, Hukuk, Felsefe konuların da da ekstra eğitim veriliyor. 7000 öğrenci nüfusunun yarısı doktora öğrencisi ve diğer yarısı 120 ülkeden okulu tercihen gelen, siyaset, ekonomi, hukuk, finans, medya konularında uluslararası düzeyde eğitim alan öğrencilerdir. Yurtdışı öğrencilerine ilk yıllarında konaklama garantisi verilir.

London School of Economics lisans başvuruları UCAS kanalıyla yapılır. Yüksek lisans ve doktora başvuruları ise doğrudan üniversiteye yapılmaktadır.

En gözde  Lisans Programları;  Hukuk, İktisas, Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler

Gözde  Yüksek Lisans Programları; İktisat, Siyaset Bilimi, Avrupa Topluluğu Çalışmaları, İstatistik, Kamu Yönetimi, Hukuk, İnsan Kaynakları, Yönetici MBA programı.

LSE Research Assessment kategorisinde pek çok bölümü 5* ve üzeri nota sahiptir. “The Times Ranking’lerinde Cambridge ve Oxford Univesity’lerinin hemen arkasından 3. sırada gelmektedir.

Dünyanın en iyi 200 üniversitesi araştırmasında 17. sırada yer alır.

Dünyanın en iyi 500 Üniversite sıralamasında ise 151. sırada yer almaktadır.

Dünyanın en iyi 500 üniversite sıralaması Çin “Shanghai Jiao Tong University” tarafından yapılmaktadır. Araştırma “Top 500 World Universities” adı altında ilk kez 2003 yılında yapılmıştır. Son olarakda 2007 yılında organize edilmiştir. “Top 500 Universities” listesi içinhttp://www.arwu.org/rank/2007/ARWU2007TOP500list.htm sayfalarını ziyaret ediniz.

 

Türk Öğrenciler için Giriş Koşulları ve diğer bilgiler

LSE’de eğitim yapan yaklaşık toplam 63  Türk öğrenci  vardır. Bunların 5’i lisans eğitimi 58 Türk öğrenci ise yüksek lisans eğitimi yapmaktadır.
Lisans Eğitimi Giriş Koşulu

LSE Undergraduate Admission

LSE’de Türk öğrenciler lisans eğitimine kabul alabilmeleri için lise mezunu olmak yeterli olmaz, en azından 3 farklı alanda A Level sonucu veya İngiltere’de kabul gören bir kolej veya üniversiteden “foundation-hazırlık” eğitimi yapmak gerekir. Ayrıca öğrenci  yurtdışında başka bir üniversitede 1. yılını tamamlamış ise diğer kriterlere bakılmaksızın başvuru yapabilir.

Foundation veya üniversitenin1. sınıfını tamamlayıp başvuran öğrenciler ayrıca “LSE Entrance Exam” sınavına girmesini talep edebilir. LSE Entrance Exam 3 saat süren ve genel bir “essay” yazımı, İngilizce bir yazıdan özetleme ve matematik bilgi düzeyini ölçen yazılı bir sınavdır. Her yıl Mart ayında LSE kampusünde veya LSE’nin uygun gördüğü bir merkezde Türkiye’de yapılabilir. Bu merkez genelde British Council ofisi olabilir.

Türkiye veya yurtdışında lise eğitimini International Baccalaureate (IB) programı takip ederek tamamlayan öğrenciler, LSE’ye direk başvuru yapabilirler. IB sonuclarının toplam 36 puan olması gerekir. Ancak, farklı bölümler için farklı IB sonuçları istenebilir. European Baccalaureate (EB) programını takip eden öğrencilerin sonucu ise ortalam 8 veya 8.5 olmalıdır.  EB, Avrupa Birliği ülkesi bazı ülkelerin bazı liselerinde uygulanan bir programdır. 12. yılda öğrenci EB eğitimi yapar ve diplomasını EB olarak alır. EB diploması şu anda 20 civarında Avrupa Birliği üyesi ülke lisesinde verilmektedir. EB hakkında detaylı bilgi için http://www.eursc.eu sayfasını inceleyiniz.

LSE’ye kabul edilmek için istenen genel kriterler yanı sıra öğrencinin spesifik bazı lise derslerindeki başarısı incelenir. LSE lisans programlarının her birinin farklı spesifik kriterleri vardır.

Yabancı öğrenciler tüm kriterlere uygun dahi olsalar, LSE’ye kabul edilmeyebilirler. LSE lisans programları dünyanın en çok başvuru yapılan programlarıdır bu nedenle “LSE Undergraduate Programs”lara kabul garantisi, kriterleriniz uygun dahi olsa, yoktur.

 

LSE Yüksek Lisans Kabul Koşulları

LSE Graduate School Admission

Türkiye üniversitelerinden mezun olan veya olacak öğrencilerin “London School of Economics and Political Sciences (LSE) “ ye başvurabilmeleri için lisans diplomaları not ortalamalarının en azından 3.4 olması gerekir. Veya 100 üzerinden en az 70% olması gerekir.

Bu genel ve kesin bir kriterdir ancak bazı programlar için spesifik koşullar istenebilir. Spesifik kurs koşulları için LSE Graduate Prospectus bölümü incelenmelidir.

Türk öğrencileri LSE’de genelde yüksek lisans programlarını tercih etmektedirler. Özellikle ODTÜ, Boğaziçi, Koç, Sabancı, Bilgi, İstanbul, Ankara üniversitelerinden mezun olan öğrenciler LSE’de master yapmaktadırlar.

LSE Burs olanakları

LSE her yıl yaklaşık 6 milyon Sterlin değerinde bursu öğrencilerine vermektedir. Gerek lisans gerekse yüksek lisans öğrencileri başarılarına göre bu burslardan yararlanabilir. “LSE Scholarships and Bursaries” hakkında detaylı bilgi için “LSE Financial Support Office” internet sayfası ziyaret edilmelidir.

Türk Öğrencilere Çalışma Olanakları

Türk öğrenciler İngiltere’de part-time olarak çalışabilirler. Londra’da pek çok iş olanağı vardır. Ayrıca LSE kampusünde yabancı öğrenciler part-time olarak kafeterya, LSE Student Union gibi yerlerde çalışabilir.

Ayrıca, okulun internet sitesinde ’Voluntary Opportunities at LSE” bölümünde pek çok gönüllü çalışma olanakları hakkında bilgi bulunmaktadır.

The LSE Career Service, yabancı öğrencilere öğrencilik esnasında ve sonrasında İngiltere’de iş olanakları ve staj konusunda danışmanlık vermektedir.

 

Kurs Fiyatları;

Lisans Programları ; £8,875- 9,000 yıllık

Yüksek Lisans Programları; 9,000-9,250 GBP yıllık

MBA ; 11,000 GBP

Foundation- Hazırlık; 6200-6400 GBP yıllık

Pre- Sessional Courses; 4 weeks 760 GBP, 8 weeks 1560 GBP , 12 weeks 2260 GBP

Detaylı bilgi için Tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir