Cambridge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi, İngiltere’nin en köklü  üniversitesidir. Toplam 16,500 öğrenciye sahiptir. Bunların 11,600 civarı lisans ve 5000 civarı yüksek lisans eğitimi yapmaktadır. Öğrencilerin yüzde on yedisi yabancı öğrencilerden oluşmaktadır. Çok sayıda başvuru alan üniversiteye kabul oranı yüzde 25-30 civarındadır.

Üniversiteye lisans eğitimi başvuruları Cambridge Üniversite Kolejleri merkezi kayıt ofisi (CIAO) ve UCAS kanalıyla yapılmalıdır.

Yüksek lisans ve doktora başvuruları doğrudan üniversiteye yapılır.

Cambridge Üniversitesi İngiltere’nin en iyi üniversitesi olma ünvanını Oxford Ünivesitesi ile birlikte paylaşır. Cambridge Üniversitesi ,Oxford ve Londra Üniversitelerinde olduğu gibi Federal bir Üniversite statüsündedir. Pek çok farklı kolejden olusan üniversitenin kolejleri şunlardır.

Cambridge Üniversitesinde lisans veya yüksek lisans için giriş yapmak çok zordur. Lisans eğitimi veya yüksek lisans için üniversitenin her bir kolejine ayrı ayrı başvurmak gerekir. Lisans eğitimi için mutlaka İngiliz öğrencilerin aldığı gibi A-Level sınavlarına girmek ve en azından 2 veya 3 konuda A seviyesinde not almak gerekir. Bu sonuçların olmasına rağmen başvurulan kolej tarafından öğrenci mülakata davet edilebilir. Cambridge Üniversitesinde lisans eğitimi yapmak isteyen başarılı ve azimli bir öğrenci mutlaka İngiltere’de iki yıl devam eden A-Level sınavlarına hazırlanmaldır. A-Level sınavlarında başarılı olursa Cambridge Üniversitesine giriş yapabilir. İngiltere’de eğitim veren Bellerbys College A-Level sınavlarına hazırlık vermekte ve başarılı olan öğrencilerini Cambridge Üniversitesine yerleştirmektedir. Üniversitede yüksek lisans düşünen öğrencilerin ise mutlak çok iyi bir Yüksek Lisans hazırlık programına gitmesini tavsiye ediyoruz. Özellikle, University of London –SOAS tarafından verilen yüksek lisans hazırlık programı sonrası Cambridge University Yüksek Lisans progamlarına geçiş yapılabilir.

Detaylı bilgi için Tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir